اصغر قندچی بنیانگذار شرکت ایران کاوه سابق درگذشت

17 مهر 1398 | 22:18
اصغر قندچی بنیانگذار شرکت ایران کاوه سابق درگذشت


اصغر قندچی بنیانگذار و مؤسس شرکت ایران کاوه سابق پس از سالها تلاش بی وقفه در صنعت خودروسازی سنگین کشور در سن ٩١ سالگی در مورخه ۷ مرداد ۱۳۹۸ دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.
به گزارش واحد ارتباطات و امور بین الملل شرکت سایپادیزل، اصغر قندچی از بزرگان صنعت ایران که از وی به عنوان پدر کامیون سازی ایران یاد می شود، از اسفند ۱۳۹۷ به دلیل کسالت در بیمارستان ایران مهر بستری شده بود که چند ماهی را نیز در بخش‌ای سی یو سپری کرد و سرانجام همین عارضه باعث شد تا در هفتم مرداد ۱۳۹۸ چشم از جهان فرو بندد.
بر این اساس، مراسم تدفین وی روز هشتم مردادماه ۱۳۹۸ در بهشت زهرا (س) تهران، در آرامگاه خانوادگی ۹۳۸رأس ساعت ۱۰ صبح برگزار خواهد شد.
این گزارش حاکیست، مراسم گرامیداشت وی نیز روز جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ در مسجد جامع شهرک غرب رأس ساعت ۴ عصر برگزار می‌گردد.
مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شرکت سایپادیزل، ضمن عرض تسلیت این مصیبت جانکاه و فقدان مرد بزرگ و فراموش نشدنی صنعت خودروسازی کشور، از خداوند منان، رحمت و مغفرت برای آن فقید سعید و صبر جمیل و اجر جزیل برای بازماندگان مسئلت می نماید.

اصغر قندچی در سن ۹۱ سالگی در گذشت
سوابق اصغر قندچی

کارآفرین ایرانی و پدر صنعت کامیون سازی و مؤسس اولین و بزرگترین کارخانه تریلر و کامیون ساخت ایران بدون مونتاژ خارجی به نام ایران کاوه سایپا دیزلکنونی است.

اصغر قندچی در دروازه قزوین تهران صاحب گاراژ بزرگی بود. قطعات کامیون ماک را که آقای حسین میردامادی از آمریکا می‌آورد، قندچی در گاراژ مونتاژ می‌کرد، ضمن اینکه برخی قطعه‌های این کامیون را متناسب با جغرافیای ایران تقویت می‌کرد. مثلاً ماک‌هایی که از آمریکا می‌آمد شاسی‌های کوتاهی داشت که قندچی به دلیل تردد ماک در جاده‌های ناهموار ایران ارتفاع شاسی‌ها را یک متر بلندتر می‌کرد.

وزیر اقتصاد وقت دکتر علی‌نقی عالیخانی همراه با معاونش آقای رضا نیازمند وقتی در گوشه ای از گاراژهای تهران مبتکری اینچنینی در زمینهٔ صنعت دیدند، بسیار حیرت کردند و چون کار فوق‌العاده باارزش او، نیاز کشور ایران بود، در همان گوشهٔ گاراژ، وزیر اقتصاد پروانه ساخت کامیون را به نام آقای اصغر قندچی نوشت و به او تقدیم کرد. قندچی تریلر غول پیکر و کامیون‌های ساخت خود و همکارانش در کارگاه را برای معرفی صنایع ملی ایران به نمایشگاه رساند. در روز افتتاح نمایشگاه محمدرضاشاه پهلوی و فرح پهلوی او را به سبب ابتکار درخشان صنعتی مورد تشویق قرار دادند و در نهایت اجازه‌نامه تأسیس کارخانه کامیون سازی را به او دادند.

قندچی با این امتیاز وبا همکاری مؤثر سرمایه‌دار ی به نام آقای حسین میردامادی، پایه اولین و بزرگترین کارخانه کامیون سازی کشور را پایه‌ریزی کرد واین کارخانه را به نام ” ایران کاوه نام نهاد. در نمایشگاه خودرو سازی برلین در سال ۱۳۵۶ قند چی جایزه بزرگ خودروسازی را از آن خود کرد. گرچه پس از انقلاب کارخانهٔ وی بنفع بنیاد مستضعفان مصادره و ملی شد .

امروزه آن شرکت با نام سایپا دیزل جزوی از کارخانهٔ سایپا است با اینحال اصغر قندچی از تلاش نایستاد و کارخانهٔ کاوه کار را تأسیس کرد و تلاش‌های وی در جهت بازسازی حمل و نقل جاده ای کشور و نیز انتقال تانک و ادوات سنگین به مناطق جنگی در سرنوشت جنگ عراق با ایران بسیار راهبردی و حیاتی واقع شد.

اصغر قندچی برادرِ احمد قندچی (متولد ۱۳۱۲) از طرفداران جبههٔ ملی و یکی از سه دانشجویی است که در حملهٔ نیروهای امنیتی به دانشگاه تهران در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ کشته شد.